Epoksiidvaigu kasutamise nipid ja juhised.

Definitsioon: epoksüvaik on kahekomponentne vedelpolümeer mis on termokõvenev.

Lihtsamalt öeldes on epoksüvaik kõvendist ja vaigust koosnev vedelik, mis kõvendi ja vaigu segunemisel tahkub tänu katalüüsi reaktsioonile. Selleks, et kahe komponendi vahel reaktsioon toimuma hakkaks peab vaigu ja kõvendi temperatuur olema minimaalselt 10-15 ° C.

httpsresinproeuwp-contentuploads201907320px-VernetzteEpoxidharzesvg_-300x193-300x193-300x193png

Kuidas õigesti doseerida vaiku?

Kuna epoksüvaik on kahekomponentne, on teie käsoutuses 2 todet, millest üks sisaldab vaiku „A“ ja teine kõvendit „B“.

httpsresinproeuwp-contentuploads201706111jpg

Valige endale kaal millel on grammi täpsus ja nõu, kuhu saate mõlemad komponendid kokku segada.

 • Esmalt valage nõusse soovitud A komponendi kogus. Üritage kasutada ümmargust arvu (nt 200g). Siis on lihtsam arvestada, kui palju kõvendit lisate.

 • Iga toode näitab B-komponendi (või isegi mõlema) pealekandmise suhet.

 • Võtame näiteks suhte 100A: 60B. Lisatava B komponendi grammide teada saamiseks korrutage eelnevalt kaalutud A grammid (200g) 60-ga ja jagage seejärel 100-ga.

Praktiline näide (suhe 100: 60)

Meil on 40g A komponenti. Kui palju B komponenti peaksin lisama?

40/100 = 0,40 ja 0,40 × 60 = 24. See teeb 24g B.

Seda valemit saab kasutada mis tahes suhte puhul: 100: 50, 100: 30 jne.

Kuidas valmistada hea epoksiidvaigu segu?


Täpselt doseeritud vaigu ja kõvendi segu tuleb segada ebaregulaarselt vähemalt 2-3 minutit. Segamise osa on väga oluline kvaliteetse lõpptulemuse saavutamiseks. Segades peab ka nõu ääred ja põhja näiteks spaatliga üle tõmbama, et vältida mittesegunenud vedelikku. Kui segu segada vaid paar sekundit, ei ole see molekulaarsel tasemel hästi homogeenne ja seetõttu jääb segu tahenedes mõnes osas pehmeks / läbipaistmatuks massiks.

Kui kaua epoksiidvaik kuivab ja kui kõvaks vaik muutub?


Vaigu tugevus sõltub peamiselt komponentide koostisest, tahenemise ajast ja katalüüsi temperatuurist.

httpsresinproeuwp-contentuploads201907maxresdefault-1-768x361jpg

On olemas epoksüvaike, mis võivad taheneda paari tunni möödudes, kuid on ka selliseid, mis saavutavad lõpliku tugevuse 2 nädala möödudes. Tavaliselt võib epoksüvaik tunduda 24h möödudes veel pehme, kuid järgmiste päevade jooksul jätkab epoksüvaik kõvenemist ja saavutab 4-5 päeva järel sarnased omadused pleksiklaasiga.

Kas kõvenemist saab kiirendada?


Kuna tegemist on termokõveneva polümeeriga, siis temperatuur mõjutab väga olulisel määral kuivamise aega. Kui on märgitud kuivamisajaks normaaltingimustel näiteks 24h siis tõstes ruumi temperatuuri 10 kraadi kiireneb kuivamise protsess poole võrra.

httpsresinproeuwp-contentuploads201706wall-clock-hi-300x298png

Üldreeglina vähendatakse iga 10 ° C temperatuuri tõusu järel katalüüsiaega poole võrra.

Näide
20 ° C3h00 ’
30 ° à1h30 ’
40 ° C 0h45 ’

Tavaliselt piisab sellest, kui hoida valatud töö juures soojust kiirgavat radiaatorit. Kuid soojendamisega tuleb olla ettevaatlik, kuna liigne kuumus võib töö ära rikkuda. Soovitav on suuremate koguste valamisel (üle 1cm valud) mitte kasutada lisakuumust, kuna võib liigselt kiirendada kuivamise reaktsiooni. Samamoodi võib liiga suur kogus epoksiidi tekitada massiefekti ja samuti kiirendada kuivamise protsessi.

Massiefekt

httpsresinproeuwp-contentuploads201907f8c3027e2b1b61da71e0ae5af2070d2b1-300x240-300x240-300x240jpg

Seda terminit kasutatakse eksotermilise nähtuse (s.t soojuse eraldumise) kirjeldamiseks, mis tekib siis, kui vaik valada suurte paksustena (üle 1 cm). Tegelikult eraldavad A molekulid B-molekulidega seondudes soojust, mis minimaalsete paksuste korral hajub koheselt. Kui valatava osa paksus on suurem kui 1 cm, hajub soojus aeglasemalt ja tekib valu kuumenemine kuna soojus ei suuda piisavalt kiiresti eralduda. Selline valu kuumenemine kiirendab molekulide omavahelist reaktsiooni veelgi, mille tõttu valu temperatuur tõuseb veelgi. Sellepärast ei ole soovitatav valada liiga suurt kogust vaiku korraga kuna põhjustab valu „küpsemist“ (pragude, mullide teket ja tumenemist). Suurte koguste valamiseks on mõeldud aeglase kuivamisajaga epoksiidid.

Kas epoksiid muutub aja möödudes kollaseks?

httpsresinproeuwp-contentuploads201907photo-main-4-500x375-300x225jpg

Kõik vaigud (isegi "reklaamitud" UV-filtritega) kipuvad varem või hiljem päikesevalguse käes värvi muutma, muutudes merevaigukollase varjundi poole. Selleks võib kuluda mõni nädal või mitu aastat, olenevalt päikesevalgusest. Samuti sõltub tooni muutuse välja paistmine vaigu paksusest (mida paksem on, seda rohkem näete) ja värvimise tüübist. Näiteks kui vaik on värvitud “tugeva” värviga nagu punane või must, siis kollasust ei näe ... kui aga see on valge või roosa, märkate seda kõigepealt.


Vaikusid mida iseloomustatakse vähese koltumisega ja UV-filtritega saab kasutada selliste toodete valmistamiseks, mille puhul on oluline vähene tooni muutus. UV-kindlate epodega valmistatud tooted püsivadki ilusad läbipaistvad, kui neid hoida eemal otsese päikesevalguse eest. Selliseid tooteid saab edukalt kasutada näiteks maalide, laudade või ehete jaoks .

Kuidas kõrvaldada tahkumisel tekkinud pindmised hägusused või väikesed lainetused?

Need pindmised hägusused on tingitud keskkonnaniiskuse mõjust, mis tekitavad valamise pinnale krimpsus jäljed. Esialgu seda ei ole märgata, kuid niipea, kui valu on tahkunud, võib mõnes punktis näha läbipaistmatuid halosid ja isegi kortsus kile sarnast tasapinda.

Selle nähtuse vältimiseks on mitu võimalust:

 1. Hea tulemuse saamiseks peab olema ruumis madal õhuniiskus ja ruum peab olema soe 20 - 23° C

 2. Kui pakend koos epoga on olnud jahedates tingimustes tuleb kõik komponendid enne valamist üles soojendad. Kui A komponent on jaheduse tõttu kristalliseeruma hakanud võib soojendada kuni 60° C, kuid A komponendil tuleb sellisel juhul lasta enne kasutamist toa temperatuurini jahtuda.

 3. Segage vaik kõvendiga ja kandke alles siis vormi, kui see hakkab segamisanumas soojenema (reaktsioon algab siis, kui see on veel anumas). Sellise tehnoloogia korral on vaja regulaarselt kontrollida segu temperatuuri (umbes iga 5 minuti järel), et vältida segu tahenemist segamise anumas. Vormis võib segu soojeneda kuni 40° C-ni (käes hoides tundub soe), selleks aga võib kuluda mitukümmend minutit. Nii on osa molekulidest juba reageerinud ja seetõttu on see keskkonna niiskuse suhtes vähem tundlik.

 4. Hea oleks valamist vältida õhtusel või vihmasel ajal, siis kui keskkonna õhuniiskus suureneb.

 5. Ärge kandke epoksiidi aluspindadele, mis sisaldavad endiselt niiskust, näiteks värske tsement või kuivatamata puit.

Kuidas vaik poleeritakse?


On mitmeid meetodeid. Palju sõltub poleeritava pinna suurusest ja korrapärasusest.

httpsresinproeuwp-contentuploads20190722768215_1655610571168948_284527443_o-768x734jpg

Mida suurem on pind või ebakorrapärasem, näiteks kalliskivi või miniatuurne kuju, seda parem on kasutada pihustuslakki. Ideaalne on läbipaistev polüuretaanpihusti, mida kasutatakse mööbli katmiseks. Kui see pole saadaval, võite kasutada ehituspoes leiduvat läbipaistvat akrüülpihustit. Hea viimistluse jaoks on siiski vaja katta vähemalt 2-3 korda.

Parima esteetilise efekti saab ka käsitsi poleerides abrasiivpaberiga (kuni 1500 terani) ja lõpetuseks klassikaline “poleerimine” poleerimispastaga, mida kasutatakse auto esitulede plasti poleerimiseks. See tehnika nõuab aga kogemusi ja ekstsentrilist lihvijat ja poleerimismasinat, vastasel juhul jäävad alati kriimustused ja ebatasasused. Soovitatav ainult professionaalidele, kellel on sobivad töövahendid. Samuti sobib töödele, mis pole väga suured ja on üsna korrapärased.

Kolmandaks meetodiks on lihvida pind tasaseks ja seejärel lihvida kuni 400 terase liivapaberini. Seejärel tuleks lihvitud pind katta pintsliga (või valamise teel) epoksüvaiguga. Soovitatav on oodata, kuni vaik muutub viskoossemaks (lasta pärast komponentide kokkusegamist segul seist) ja jõuda seejärel “mee” lähedase konsistentsini. Sel hetkel võite hakata seda pintsliga või valamise teel peale kandma. Sellisel viisil on võimalik saada peegelpinna efekt.

httpsresinproeuwp-contentuploads20190722810219_1655610584502280_1486442185_o333-300x297-300x297-300x297jpg

Kuidas kõrvaldada vaigust õhumullid?


Kõige tõhusam meetod mullide kõrvaldamiseks on gaasipõletiga liikudes üle valatava pinna. Kuid on olemas ka teisi meetodeid, kuidas juba algstaadiumis vähendada mullide võimalikku teket.

httpsresinproeuwp-contentuploads201907resinaripjpg
 1. Kui valate vaiku segu anumasse valage seda mööda spaatlit. Kui valate vaigu sisse kõvendit kasutage selleks samuti spaatli abi.

 2. Segage vaiku kauem, aeglasemalt ja rahulikumal meetodil.

 3. Kui vaik on korralikult segatud, laske sellel mõni minut „puhata“, et õhumullid uuesti kerkiksid pinnale.

 4. Kui segu on valatud soovitud vormi või pinnale laske uuesti segul seista, et mullid kerkiksid pinnale. Alles siis kui segu on juba soojenenud ja enamus mulle on pinnale kerkinud, võite pinnalt eemaldada mullid kuumaõhufööniga või gaasipõletiga. PINDA EI TOHI KUUMUTADA, lihtsalt korraks kiirelt liigute üle valatud pinna. Tavaline föön selleks tööks ei sobi.

Kui vaik on tahkunud, kas seda saab lihvida, lõigata või puurida?

Kindlasti. Kui see on hästi kuivanud (24 h-48 h), saab vaiku töödelda nagu tavalist kõva plasti.

Millega saab vaiku värvida?

httpsresinproeuwp-contentuploads201706photo_2017-08-09_13-36-572jpg

Põhimõtteliselt kõigega. Sealhulgas pulbrid, mustus, metallpigmendid. Niikaua kui värvained on täiesti kuivad (näiteks pulbrid või liiv), pole sellega probleeme.
Kui soovite eelpool nimetatud toonerite asemel lisada värve pasta või vedeliku kujul, peate veenduma, kas need sobivad epoksüvaikudega. Kui need ei ühildu (näiteks emailid või tempera), võib lisada ainult paar tilka, kuna liigne annus võib vaigu mehaanikat ja selle heledust ohustada (näiteks võib see muutuda poorseks või kleepuvaks).

httpsresinproeuwp-contentuploads201907Color-Splash-300x188-1-300x188-300x188jpg

Võttes kokku kõik eelneva, tuleks jälgida kolme kuldreeglit

Arvestades, et kõiki näpunäiteid on raske meelde jätta, soovitame algajatele keskenduda kolmele põhipunktile:

 1. Õige doseerimine täpse kaalu abil ja segamine vähemalt 2 minutit.

 2. Kandke vaik vormi või pinnale minimaalselt temperatuuril 20 ° C, vältides niiskeid pealekandmisalasid. Kui te pole niiskuses kindel, laske vaigul enne valamist soojeneda, nagu juhendi alguses kirjeldatud.

 3. Pinnal olevate mullide kõrvaldamiseks kasutage kuumapüstolit / leeki.